Aktīvie filtri

Rukola

Rukola ir sieviešu, kuras vēlas samazināt svaru, labākā draudzene, un tai ir pozitīva ietekme uz vielmaiņu. Šis dārzenis ir C vitamīna un joda avots, paaugstina hemoglobīna līmeni, izvada holesterīnu un tonizē organismu. Rukola satur arī A, B, K un E vitamīnus, magniju, cinku, dzelzi, selēnu un folskābi. Visas šīs uzturvērtības labvēlīgi ietekmē organismu, atbalstot imūnsistēmu, asinsriti, muskuļus un kaulus, kā arī nodrošinot antioksidantus un elektrolītus. Tam piemīt urīnvadus stimulējoša, antiseptiska iedarbība. Tas arī uzlabo laktāciju sievietēm, kuras baro bērnu ar krūti. Starp citu, šiem salātiem piemīt arī afrodiziaka īpašības. Rukolas sulu tautas medicīnā izmanto čūlu, izgulējumu un hematomu ārstēšanai.

Rukola ir aromātisks, piparots zaļš lapu augs, kura dzimtene ir Vidusjūras reģions.

Jaunas lapas un stublājus vislabāk ēst jaunus, ar svaigu, viegli dedzinošu un dažkārt rūgtu garšu. Pāraugušas rukolas salātu lapas arī ir piemērotas lietošanai pārtikā, taču tad tām ir rūgtāka garša un diezgan asa piegarša. Jauna dārzeņa lapas un stublāji satur īstu vitamīnu un minerālvielu arsenālu. Dārzeņus lielākoties izmanto kā garšvielas, bet jaunās salātu lapas un kāti ir lieliski piemēroti salātiem, zupām, putrām un mērcēm.

Rukola lieliski sader ar dažādiem lapu un citiem dārzeņiem, un tā ir piemērota sautēšanai. Rukola ir lielisks garnējums gaļai. To var pievienot arī dārzeņu ēdieniem, piemēram, sautējumiem vai ragu.

Arugulu audzēšana nav sarežģīta, tikai nepieciešama neliela kopšana un pacietība. Tām nepatīk karstums un tieša saules gaisma, tāpēc ieteicams tās stādīt dārza stūrī ēnā. Rukola dod priekšroku mitrai, bet nepiesātinātai augsnei. Tās var sēt no maija līdz vasaras beigām. Atkarībā no šķirnes pirmās lapas var novākt 3-8 nedēļas pēc sēšanas. Lai lapas saglabātos svaigas, ik pēc dažām nedēļām veic atkārtotu sēju.

Ja vēlaties audzēt rukolu mājās, sējiet sēklas vēlu rudenī un agri pavasarī, lai ražu varētu novākt vasaras sākumā. Tā var augt ļoti vieglā ēnā, bet vislabāk aug pilnā saulē.